Майстерне землеробство від компанії «Сингента»

Майстерне землеробство від компанії «Сингента»

Автор: Олекса Стерній

Поле плідної співпраці компанії «Сингента» з українськими хліборобами – вся Україна. «Оазис» – Миколаївська область, «АгроРось» – Черкаська, «Бал­Інвест» – Харківська, «Рассвєт» – Дніпропетровська, ФГ «Грига» – Полтавська, «Оболонь Агро» – Хмельницька. Це ті господарства, на базі яких Агроцентри компанії «Сингента» зібрали в червні місяці аграрну еліту України. Мережа Агроцентрів постійно розвивається, коригуються локації, збільшується кількість польових та лабораторно-практичних класів. Загалом «Майстерня аграрія» не збавляє обертів протягом всього року: вебінари, конференції, програма лояльності «Агроліга», періодичні видання – все це постійно працює на підвищення професійного рівня нашого агросектора.

Те, що експерт прописав

Аграрний марафон у різнокольорових кашкетах розпочався з Агроцентру «Оазис» на півдні України. Саме тут особливо впадало в очі, що рік цей видався дуже нестандартним. Погодні умови тут склалися унікальні – сумарна кількість опадів в 3-4 рази більше, ніж на Західній Україні, де традиційно вологи вистачає. Але така кількість опадів спричинила велику кількість хвороб. У східних та центральних регіонах теж «вистрілили» проблеми, що досі були нетиповими, наприклад, фузаріоз колоса. Як переконано говорить головний агроном ТОВ «ПКЗ-Агро» (Полтавщина) Сергій Міщенко: «Погода мінлива, і тільки препарати «Сингента» нам допомагають нівелювати та зменшувати ризики». А вони стосуються вирощування практично всіх культур цього року.

«Була величезна проблема фузаріозу по всій вегетативній масі. Ті, хто не зробив обробку до цвітіння чи на самому його початку, ризикують побачити фузаріоз і на колосі», – підкреслювала Світлана Чоні, менеджер з маркетингової підтримки засобів захисту зернових культур. Рішенням є препарат Магнелло™ – експерт з контролю септоріозу та фузаріозу колоса.


Думаючи з «Сингента» Первомай

Наталія Пшець, директор Південного бізнес-регіону компанії «Сингента»:
Цей сезон дуже неординарний і дотепер залишається непередбачуваним. Узагалі, південь – це зона ризикованого землеробства й ми маємо знаходити найкращі технологічні рішення за будь-яких умов. Розуміння, довіра та чесність – принципи роботи нашої компанії. Ми постійно спілкуємося з нашими клієнтами, звертаємо увагу на всі важливі нюанси вирощування, надаємо комплекс агрономічної, консультаційної підтримки. Клієнт завжди може сподіватись на «Сингента», бо ми повсякчас поруч. Наші клієнти – не лише великі агрофірми, а й невеличкі господарства, які мають по 50-100 гектар. Коли вони бачать потенціал рослин і технологій, вони прагнуть із цим працювати. І «Сингента» завжди готова йти їм назустріч. Дуже приємно, коли людина, відвідавши семінари, приїхала знову наприкінці року та сказала: «Велике спасибі вам за насіння – кращого я ще не зустрічав!»

 Олександр Білицький, керівник підрозділу технічних сервісів менеджер з технічних сервісів обробки насіння компанії «Сингента»:
– Аграрій стикається з проблемою протруювання в умовах господарства. Зазвичай, використовують шнекову протруювальну машину, яка забезпечує підбір насіння безпосередньо з напільного зберігання. Це в кращому разі. У гіршому випадку бетономішалка чи обприскування насіння. Ніхто за таких умов не може бути впевненим у якості обробки з кількох причин. Насамперед тому, що насіння засмічене – пилом, домішками тощо. І ми прийшли з рішенням, яке гарантує впевненість у якості протруювання. Наш мобільний комплекс забезпечує очистку насіння в трьох площинах: по ширині, по довжині та шляхом аспірації. При чистоті вхідного матеріалу в межах 97% і кількості бою до 1%, на виході отримуємо чистоту насіння 99,9%, а частка битого зерна зменшується до 0,1%.

Петро Мулієв, заступник директора ПСП «Мир», Одеська область:
– Компанія «Сингента» фактично надає завершений цикл вирощування всіх цікавих для нас культур. Я з 2004 року працюю з ними – жодного проблемного питання не було, завжди досягали взаємовигідного порозуміння. Ми вже посіяли НК Фортімі, придивляємося до зовсім нових СИ Бакарді та СИ Діамантіс під технологію Clearfield® plus. Щодо захисту рослин, то цей рік дуже неординарний, надто багато вологи та, відповідно, хвороб. І фахівці «Сингента» дають корисні відповіді на проблеми, які постали цим через це. Ми використовуємо широкий асортимент препаратів, зокрема Максим® Стар , Амістар® Екстра, Дербі®, для боротьби з осотом успішно застосовуємо Ланцелот™.


Що стосується ячменю, то в регіонах з надлишком опадів велику проблему становили гельмінтоспоріози. Фахівці зазначають, що всі фунгіциди компанії «Сингента», які зареєстровані на зернових, дуже добре контролюють цю хворобу. Слід відзначити також новинку наступного сезону в захисті зернових – трикомпонентний фунгіцидний протруйник Максим® Тріо. У препараті збільшено кількість флудиоксонілу ( 25 грам), а ципроконазол тут замінено на два тріазоли – тебуканазол і дифеноканазол. Перший із них є еталоном захисту озимої пшениці від сажкових хвороб (твердої і летючої), а другий – еталон захисту від карликової сажки, досить ефективно контролює септоріоз. У портфоліо компанії з’явиться також абсолютно новий інсекто-фунгіцид – Вайбранс® Інтеграл. Цей протруйник з класу карбоксимідів виводить захист зернових на новий рівень.

Загалом цьогорічна ситуація вимагала використання якісних оригінальних протруйників насіння інсекто-фунгіцидного складу. Скажімо, на соняшнику препарат мав контролювати основні хвороби – фузаріоз, пероноспороз, септоріоз та альтернаріоз. На Харківщині, зокрема, продемонстрували, що використання двокомпонентного протруйника Максим® XL, а також Апрон® XL, стримало появу пероноспорозу та альтернаріозу. В регіонах, де раніше особливо не задумувалися про потребу застосування фунгіцидів на соняшнику, тепер 50% його площ потребували такого захисту.

На посівах сої актуальними є проблема дротяників і бульбочкового довгоносика. Застосування Селест® Топ і Максим® XL разом із цією проблемою вирішувало й низку інших – захист від фузаріозних кореневих і прикореневих гнилей та аскохітозу. Слід зазначити, що Максим® XL прекрасно працює з інокулянтами, А спеціально для суміші з ними наступного року виходить Максим® Адванс. Щодо інсектицидного захисту, то менеджер з маркетингової підтримки засобів захисту сої та ріпаку Володимир Максимович підкреслив: «З посушливих регіонів кліщі дійшли вже до Тернопільської області – і дуже актуальним стає інсектоакарицид Вертимек® із найдовшим періодом пролонгованої дії проти всіх рухомих стадій шкідника». Проходить реєстрацію на сою Ампліго®, який забезпечує блискавичну та водночас тривалу пролонговану дію проти шкідників. Фахівці відзначали також, що Амістар® Екстра заслужено став еталоном захисту проти основних хвороб.

Для кукурудзи представляли системи захисту як для високоінтенсивних гібридів, так і для високоадаптивних, а також гібридів із проміжним типом адаптації. Андрій Лук’янченко, менеджер з маркетингової підтримки засобів захисту кукурудзи, наголосив, що в регіонах, перенасичених соняшником, існують характерні проблеми для «цариці полів» – падалиця соняшнику, амброзія та інші бур’яни. Використання гербіциду Елюміс® – це ефективне комплексне рішення проти бур’янів у кукурудзі. Загалом потенціал захисту цариці полів у компанії «Сингента» просто царський – і дає змогу обрати найоптимальніші рішення.

Щодо ріпаку, то тут є також ефективно відпрацьовані систему захисту. Наступного року з’явиться новинка – системний інсектицид Пленум® з діючою речовиною піметрозін проти квіткоїда. Загалом, захист основних культур, розроблений компанією «Сингента» – це еталон ефективності, якості та безпечності. Скажімо, новий фунгіцид Бонтіма® з широким спектром дії, розроблений спеціально для захисту ячменю, виходить на ринок під девізом «Секрет бездоганної технології». Не є таємницею, що бездоганні технологічні рішення – це характерна особливість широкого асортименту ЗЗР компанії «Сингента».

Потенціал прибутковості

В умінні захистити урожай та надати найурожайніші сорти та гібриди для вирощування компанії «Сингента» немає рівних. Соняшник, кукурудза, ріпак, зернові, соя, цукровий буряк – на цих культурах демонструвався комплексний механізм успіху в «Майстерні аграрія».

Зокрема, величезний інтерес викликав навчальний клас із технології вирощування та захисту гібридного озимого ячменю за технологією Hyvido. На ділянках демонструвалися два інтенсивні високоврожайні гібриди – Хоббіт та СИ Леу. Технологія Hyvido полягає у використанні власне самого гібрида ячменю, ранніх термінів сівби, норми висіву, засобів захисту й системи живлення. Цікаво, що для цих гібридів норма висіву є незрівнянно низькою (усього 1,8-2,2 млн/га замість звичних для сорту 4-4,5 млн/га) при потенціалі врожайності 9-10 тонн. Звідси випливає економія на насіннєвому матеріалі, затратах на посівну кампанію загалом. При стабільній врожайності 9-10 тонн, зерно містить на 15-16% більше білка порівняно з класичними сортами за тотожних умов вирощування. Це просто унікальна знахідка для кормовиробників, для галузі тваринництва.

І ще дуже важливий факт – завдяки більшій кореневій системі та фізіологічному потенціалу рослини СИ Леу та Хоббіт демонструють видатну стійкість до хвороб, до низьких температур та засухи. «Восени минулого року в Агроцентрі «Сингента» – «АгроРось» висівали гібриди озимого ячменю СИ Леу та Хоббіт у сухий ґрунт. Стан посівів був незадовільний. Але на другу декаду червня рослини перебувають у відмінному стані. Коефіцієнт використання діючих речовин і води у гібридів вищий, ніж у сортів: рослини більше віддають поживних речовин у зерно, ніж у солому, – підкреслив Валерій Дубровін, менеджер з маркетингової підтримки засобів захисту зернових культур компанії «Сингента». – Густота рослин на цьому дослідному полі становить: СИ Леу – 170 шт./м2 і Хоббіт – 180 шт./м2. Щільність продуктивного стеблостою – 530 шт./м2 і 550 шт/м2 відповідно. Коефіцієнт продуктивної кущистості однаковий – середній. Кількість зерен у колосі в середньому – по 48. Таким чином, середня урожайність гібридів становитиме 8,5-9 т/га». А на Харківщині, наприклад, заміри ще обнадійливіші: Хоббіт прогнозується близько 92 ц/га, а СИ Леу – всі 98 ц/га.

Соняшник – це сонячна перлина насіннєвого портфоліо компанії «Сингента». 2016 року почала розвиватися нова виробнича система Clearfield® Plus, яка відрізняється генетичною стійкістю нових гібридів до відповідних препаратів імідазолінонової групи. Враховуючи цьогорічні погодні умови, коли гербіциди в деяких регіонах вносили в бездощовий період, звичайні гібриди перебували в стресових умовах. Проте нові гібриди для системи Clearfield® Plus продемонстрували стабільний ріст. Також у цій системі буде покращений контроль падалиці та очікується вищий показник олійності .


Думаючи з «Сингента» Харьков - Балинвест

Олег Панасенко, керівник Східного бізнес-регіону компанії «Сингента»:
– Хоча у нас регіон і доволі специфічний, адже охоплює Луганську, Донецьку, Харківську області, однак саме наші фермери та господарства належать до найрішучіших у інноваційних підходах. Ми чутливі до новинок у технологіях та фінансових рішеннях, використовуємо усі пропоновані нам важелі, аби збільшити можливість швидко заробити гроші. Ми вже втретє проводимо «Майстерню аграрія» на полях ІАК «Балінвест», число слухачів заходу постійно зростає, ось і сьогодні їх не менше 350 осіб.

Валентина Михайлова, НВК «Юнітек», офіційний дистриб’ютор ТОВ «Сингента»:
– Препарати ЗЗР та насіння «Сингенти» – один з основних пакетів у нашій програмі продажів. Нам важлива участь у подібних навчаннях, аби бути в курсі усіх новинок і спілкуватися з клієнтами на професійному рівні. Із «Сингента» співпрацюємо вже чимало років, задоволені асортиментом і якістю препаратів та насіння, адже все це випробовуємо на своїх полях також. Загальна тенденція – цьогорічні дощі змусили збільшити використання фунгіцидів. Також усе більша кількість наших клієнтів звертається до вартісніших препаратів захисту як зернових, так і соняшнику. Серед найзатребуваніших ґрунтових препаратів у наших продажах були Гезагард® і Примекстра®, Дербі® і Елюміс®. На останній, доволі вартісний препарат, великого замовлення ми не очікували зовсім, довелось навіть докуповувати. Серед фунгіцидів були популярними Альто® Супер і Амістар® Екстра, серед інсектицидів – Енжіо®. 

Юрій Белінський, головний агроном ФГ «Альфа», Харківська область:
– З «Сингентою» співпрацюємо за багатьма напрямами. Скажімо, соняшник сіємо 100% насінням «Сингенти», кукурудзу – на 60%, використання ЗЗР – теж на 60% цієї компанії. Цьогоріч озимину, аби підсилити енергію росту, рятували фунгіцидною обробкою препаратами з діючою речовиною зі стробілурінової групи, типу азоксистробін. Застосовували «сингентівські» Амістар®, Амістар® Екстра. Препарати працювали ефективно і надійно, не дивлячись на таку кількість опадів, що випали у травні, утримували захисний ефект до колосіння.

Водночас працюємо за низкою інноваційних фінансових програм «Сингента». Здається, ми були чи не найпершими в Україні, хто заключив форвардні контракти, маємо сертифікат № 001. У перший рік ми на цьому добре виграли: різниця в ціні, за якою ми відвантажували кукурудзу, і ціною, що була на той час на ринку, складала не менше 800 грн на тонні. А законтрактовано було 3 тис. т. Цього року теж за цією програмою вдало спрацювали. Те саме можна сказати й за продажі на експорт – на 500 т. заключили угоду з «Сингента».


Серед новинок продуктового ряду фахівці відзначають середньостиглий СИ Діамантіс, який має генетичну стійкість до гербіцидів імідазолінонової групи. Цей високоінтенсивний гібрид генетично близький до гібрида НК Конді, відрізняється посухостійкостю, пластичністю і високою стабільністю, відмінною толерантністю до фомопсису, фомозу, склеротинії, сірої гнилі, стійкість до рас вовчка А-Е. Інша новинка – середньостиглий гібрид соняшнику для системи Clearfield® Plus СИ Бакарді, який добре відгукується на родючість ґрунтів і підвищення рівня агротехніки, толерантний до хвороб, має високий вміст олії – 49-52%.

Що стосується іншої олійної родзинки, то цьогоріч компанія «Сингента» змінила внутрішні стандарти щодо якісних показників насіння ріпаку: термін виробництва його не перевищує два роки, маса тисячі насінин – не менше ніж 5 г. Метод селекції SAFECROSS дозволяє більш точно регулювати урожайність, стійкість до вилягання й до хвороб. Серед гібридів ріпакового портфоліо «Сингента» кожен виробник знайде найоптимальніші господарсько-цінні параметри для своїх умов. Наприклад, гібрид Торес найкраще адаптований до центральної і південної України, показує стабільну врожайність у посушливих умовах. Також відмінно себе демонструє в умовах посухи НК Октан. НК Технік – один із небагатьох реально зимостійких гібридів на вітчизняному ринку. Порівняно з іншими гібридами НК Петрол демонструє найбільшу стійкість до альтернаріозу. Гладіус відзначає унікальне поєднання високої врожайності та зимостійкості. СИ Мартен – це втілена гармонія врожайності, зимостійкості та посухостійкості.

А от в кукурудзяному кошику з’явився буквальний Феномен. Потужний гібрид з ФАО 270 має так званий «артезіанський ефект»: може дуже ефективно використовувати наявну воду в ґрунті й менш сприйнятливий до посухи. Висока врожайність та висока вологовіддача роблять його перспективним інструментом прибуткового господарювання в широкому ареалі кліматичних умов. А вони змінюються – та потребують змін від аграріїв. Як сказав один з аграріїв Чернігівщини: «Три роки тому можна було назвати нашу зону зоною нестійкого зволоження, минулого року була зона недостатнього зволоження, а цього року – зона достатнього зволоження». І нестабільні погодно-кліматичні умови характерні для кожного, без виключення регіону, як особливо наочно засвідчує цей рік. «Ще 5 років тому для центрального регіону експерти компанії «Сингента» рекомендували гібриди з ФАО 280-350. Сьогодні необхідно диференціювати ризики через погодні умови, тому в нас представлена широка лінійка гібридів з різними групами стиглості … Агровиробник може адаптувати свою технологію під умови певного господарства, а ми допомагаємо зробити правильний вибір», – підкреслив Сергій Бут, менеджер по роботі з національними клієнтами компанії «Сингента».

Звичайно, кожен гібрид чи препарат, як інструмент прибуткового господарювання, потребує глибокого професійного підходу. І вираховуючи в робочому зошиті агронома продуктивний стеблостій, визначаючи фазу вовчка чи ефективність протруйника Селест® Топ на сої кожен відвідувач «Майстерні аграрія» знав – він професійно навчається рахувати прибутковість на власному полі.

До насіння - професійно

Слово SEEDCARE вже стало символом професійного захисту насіння. Компанія «Сингента» на всіх Агроцентрах акцентувала увагу на кращих рішення та продуктах для сільгоспвиробників. Зокрема, йшлося про інтенсивний захист сходів соняшнику, кукурудзи та сої від комплексу ґрунтових шкідників, шкідників сходів та широкого спектра хвороб. Контролювати дротяників, несправжніх дротяників, сірого та південного бурякового довгоносика, мідляків, попелиць тощо в посівах соняшнику рекомендувалося за допомогою тіаметоксаму, діючої речовини Круїзер®. Ефективний захист насіння та сходів кукурудзи забезпечує двокомпонентний інсектицидний протруйник Форс® Зеа, в котрому поєднується системна і фумігаційна дія тіаметоксаму з контактною – тефлурину. Саме цей препарат здійснює максимальний вплив на розкриття генетичного потенціалу кукурудзи. Широкий спектр хвороб та шкідників сої стримує комбінований інсекто-фунгіцид Селест® Топ, який окрім тривалої захисної дії, забезпечує також «Вігор»-ефект, тобто стимулювання сходів, розвиток кореневої системи, підвищення стресостійкості.

Дуже важливим напрямком роботи є експертиза та діагностика. Керівник діагностичних центрів компанії «Сингента» Юлія Шевченко, зокрема, розповіла про шкідливість мікотоксинів у зерні. Таке інфіковане зерно має низькі якісні характеристики, а наступний урожай заражається масовою інфекцією. Збудник фузаріозу є одним із продуцентів мікотоксинів. Шкідники пошкоджують зернівки і таким чином створюють ідеальні умови для розвитку інфекції, тобто спори без перепон проникають у такі ділянки, розвиваються та утворюють міцелій. Протруйники Максим® Стар, Максим® Форте, Селест® Топ і Селест® Макс, які містять флудіоксоніл – діючу речовину № 1 у світі для захисту від фузаріозу на початковому етапі розвитку рослин – є ефективним рішенням для попередження цієї проблеми.


Думаючи з «Сингента» Світанок Дніпропетровськ

Руслан Корольчук, керівник бізнес-регіону Південь-Схід компанії «Сингента»:
Цього року на Дніпропетровщині йшли проливні дощі. Ми знайшли «вікно», щоб засіяти площі в Агроцентрі. Команда «Сингента» потрудилася титанічно. Ми хотіли показати, що навіть у таких екстремальних погодних умовах наші гібриди соняшнику й кукурудзи справді найкращі в світі.

Петро Данишко, керівник ФГ «ДТВ», Дніпропетровська область:
–Організація на високому рівні, все сподобалося. Особисто мене зацікавив польовий клас «Seedcare»: від очищення, протруювання насіння і до посіву його в полі. Такий міні-завод встановлений на причеп, який буксирним тягачем можна доставити й до мого господарства на необхідний період. Головне, щоб послуги такої машини були доступними для аграрія. 
І якісне протруювання стає більш доступним завдяки роботі мобільного протруювального комплексу в полі. Як зазначив Олександр Білицький, компанії менеджер з технічних сервісів обробки насіння, цей комплекс уже має досвід роботи в південно-східному регіоні. Нинішнього року з’явилася можливість запропонувати його послуги в інших регіонах. 


Аби зменшити витрати на логістику й зекономити час на очищення та доробку насіння, «Сингента» пропонує власні послуги з первинного очищення і протруєння насіння зернової групи. До того ж цей пересувний міні-завод забезпечує можливість підбирати насіння з підлоги, тобто за напільного зберігання. Досі ніхто з імпортних виробників подібних ліній цим навіть не переймався. Адже вони знають лише два способи зберігання зерна – в бункерах та біг-бегах, тоді як українські виробники користуються досі ще й третім – напільним. Про важливість первинного очищення зерна перед протруєнням красномовно говорили дослідження «Сингенти» – лише 2% (від ваги партії) засмічення насіння і змушувало втрачати 35-40% протруювача, котрий опинявся на смітті та пилюці. Водночас це означає орієнтовну втрату 40 доларів на обробці тонни такого насіння. Ну і, звичайно ж, ефективним такий захист бути не може. Мобільний комплекс складається з приймального відділення, котре спроможне приймати партії насіння по 2 тонни, шнекового транспортера, добре відомого Петкус 531, решітно-трієрного блоків та системи аспірації. «Цільове нанесення препарату – від 90% до 105% від задекларованого нормативу. У випадку використання цієї технології близько 20-25% насіння, яке поступило після комбайну, йде у відходи, – говорить Олександр Білицький. – Тобто, дорогий препарат наноситься на 75-80% лише найякісніших насінин. У кінцевому рахунку клієнт може навіть знизити норму висіву, завдяки гарантовано якісному посівному матеріалу». З’являється й можливість розділити відходи на аспіраційні та корисні. Останні можна продати та отримати додатковий прибуток. Слід також зазначити, що використовується технологія безупинного наповнення мішків. Відомо, що процес запуску та зупинки машини поточного типу є проблемним – точне дозування препарату в ці моменти під питанням.

Ще один плюс у користуванні послугами пересувного очисного міні-заводу, це те, що у випадку протруювання власними силами відповідність у господарстві за якість протруювання насіння несуть оператори господарства, котрі у випадку нестачі препарату виправити ситуацію неспроможні. У оператора «Сингенти», зрозуміло, подібної проблеми виникнути не може. Міні-завод встановлений на причеп, котрий буксирним тягачем доставляється до господарства і залишається там на період роботи. Гарантується робота в дві зміни з продуктивністю 3,5-5,5 т/год.

Три рівня безпеки від вовчка

Вовчок вже боляче кусає за бочок багатьох агровиробників України. І лише унікальна програма Sоlguard завдяки трьом професійним рівням захисту пропонує дієве комплексне рішення для захисту соняшнику. Нині цей безхлорофільний спеціалізований паразит – вовчок соняшниковий (Orobanche cumana Wallr.) загрожує половині, а то й двом третинам усіх соняшникових площ України. Передусім у зоні ризику вся зона Степу України (понад 3,5 млн га соняшнику). Однак вовчок у посівах соняшнику вже зустрічається не лише на Дніпропетровщині чи Миколаївщині, а й на півдні Харківської і навіть у Вінницькій та Черкаській областях. І ареал паразиту розширяється й далі. Цікаво, що збільшення загрози в посуху пов’язане не з біологічними особливостями паразита, а з пошуками економічного зиску аграріїв, котрі за таких умов схиляються лише до двох культур в сівозміні, одна з яких – соняшник. А це, як відомо, посилює ризик появи небезпечного паразита. Традиційні помилки агровиробників сприяють рознесенню насіння паразита по полю або його консервації в ґрунті.


Думаючи з «Сингента» Оболонь

Михайло Жила, директор ТОВ «Оболонь Агро», Хмельницька область:
– Із компанією «Сингента» ми працюємо від заснування «Оболонь Агро» – це вже практично 10 років. Ми їх дуже добре знаємо, вони нам довіряють, ми їм довіряємо, левова частка препаратів – це препарати «Сингента». Такі заходи, що проходять на полях, для нас дуже цікаві та корисні. Наші агрономи дивляться, вивчають, у них з’являються свої думки, багато людей приїжджає, плюс ми з ними поспілкувалися, щось від них почерпнули.

Володимир Горбатюк, головний агроном ТОВ «Бучачагрохлібпром», Тернопільська область:
– Із «Сингента» працюємо вже 10 років, їх продукцію використовуємо на 80%. На всі культури застосовуємо засоби захисту рослин і всі – протруйники «Сингента». Продукцію їх знаємо дуже добре, переконалися в якості їх препаратів. На озимому ріпаку використовуємо Галера ™ Супер вже не один рік, на озимих зернових – Прима™, фунгіциди Тілт® Турбо – для зняття борошнистої роси, Амістар® Екстра – на зернових культурах.Враження про захід найкращі. Дуже доступно представники «Сингента» доносять корисну інформацію. Подобається те, що можна поставити пряме запитання й отримати відверту відповідь.


«Сингента» вже понад 30 років докладає багато зусиль для вирішення цього питання, зокрема проводить досліди з вивчення расового складу вовчка в країнах, де він стримує й гальмує вирощування соняшнику, – в Іспанії, Туреччині, Румунії, Росії, Україні, використовуючи найновітніші методи досліджень. На відміну від рішень інших компаній щодо контролю вовчка, «Сингента» не орієнтується на єдине «панацейне» рішення, вважаючи такий контроль неможливим. Гарантію забезпечує лише комплекс заходів – селекційних, агрохімічних та агротехнологічних. 

У портфелі «Сингенти» достатньо стійких до різних рас вовчка гібридів. Скажімо, такі як СИ Купава, СИ Ласкала, Естрада та новинка Арізона – для всіх зон вирощування, Босфора та Трансол – для посушливих регіонів. Другий рівень захисту - гібриди під систему Clearfield®: Санай, Трістан, НК Алего, НК Неома, НК Фортімі, НК Ададжіо, СИ Експерто, Коломбі та новинка СИ Діамантіс. Паралельно розвивається удосконалений сегмент цього напряму – Clearfield® Plus. Третій рівень захисту – агротехнічні заходи: використання сертифікованого насіння, очищення від можливої інфекції власної та найманої техніки в полі, оптимальні терміни посіву та обробітку ґрунту. «Сингента» – єдина компанія у світі, яка так комплексно та потужно підійшла до цієї проблеми. «Ми робимо картування України щодо поширення тих чи інших рас вовчка, чого ніхто не робить, - говорить фахівець компанії «Сингента» Андрій Ненартович. – А потім уже надаємо чіткі рекомендації».

Програма «Майстерні аграрія» була дуже насичена та різнобічна, бо ж в аграрній справі для професіонала немає дрібниць. Від фінансових механізмів «Сингента» до застосування дронів для діагностики полів – все працює на механізм успіху. І, звичайно ж, кожен такий захід – це справжнє свято. Яскраві музичні й танцювальні колективи розважали чисельних гостей, зриваючи щирі оплески. Думаючи разом з компанією «Сингента» над розвитком власного господарства та запровадженням ефективних технологій, перемагає кожний.